Simptomele supradozei de paracetamol

Paracetamolul este un medicament ce poate fi eliberat fara prescriptie medicala. Doza acceptata pentru adulti se afla intre 1000 mg si 4000 mg zilnic. Medicamentul este sigur si cand este folosit de copii, dozajul depinzand de varsta si greutatea corporala. Exista diverse alte medicamente ce contin paracetamol, astfel combinarea acestora cu paracetamolul simplu in cazul unelor tratamente pot duce la supradoza si pot cauza divese simptome.

Aceste simptome difera, efectele paracetamolului depind de starea de sanatate a persoanei. Spre exemplu, cei ce sufera de afectiuni ale ficatului sau rinichilor vor fi mult mai afectati in caz de supradoza. De aceea este atrasa atentia celor ce consuma alcool, intrucat efectele negative si simptomele pot sa fie mai grave. Printre cele mai comune si observate semne ale supradozei de paracetamol se numara:

  • stari de greata
  • stari de voma
  • transpiratie excesiva
  • letargie
  • pierderea poftei de mancare
  • diaree

Simptomele sus-mentionate sunt observate de obicei dupa 24 de ore de la supradoza. Medicamentul reactioneaza in faze, iar daca dupa 24 de ore apar doar aceste simptome, nu este nici un motiv de ingrijorare. Daca totusi simptomele se agraveaza si trec la faza urmatoare, este probabil un indicator ca a fost afectat ficatul.

Celelalte faze mai agravante se petrec dupa 48 sau 72 de ore, simptomele fiind:

  • sangerari
  • urinari reduse
  • blocaj renal
  • durere in zona abdominala
  • hipoglicemie
  • coma
  • complicatii la coagulare
  • blocaj renal
  • blocarea ficatului
  • dificultati respiratorii
  • cedarea organelor.

Simptomele grave enumerate sunt mai mult decat suficiente pentru a intelege de ce nu trebuie sa ajungem la supradoza de paracetamol. Tratamentul se realizeaza in prima faza prin eliberarea sistemului gastrointestinal de paracetamol, ce poate fi realizata chiar si natural, dar si prin spalaturi stomacale. Ulterior, se poate administra si un antidot, care scade toxicitatea formata de paracetamolul in exces.

Preventia este tot timpul mai buna decat vindecarea, prin urmare este intotdeauna recomandat ca fiecare medicament si tratament sa fie luat conform recomandarilor. Desi eliberat fara prescriptie medicala, paracetamolul are si el efecte secundare negative in caz de supradoza.

Adresa ta de email nu va fi publicată.